School of Science and Engineering

  • United Kingdom

Prizes

13th Geotechnique Lecturer

Jonathan Knappett (Recipient), 2017

Prize: National/international honour

geotechnical engineering
vegetation
carbon

1st Place, Student Research Competition Graduate Award

Rolf Black (Recipient), 24 Oct 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Acoustic waves
Students
Communication

Awarded observing time at ESO La Silla Observatory

Justyn Campbell White (Recipient), Aurora Sicilia Aguilar (Recipient) & Soko Matsumura (Recipient), 19 Dec 2019

Prize: Other distinction

pre-main sequence stars
Chile
European Southern Observatory
accretion disks
night

Awarded observing time in Calar Alto Observatory

Aurora Sicilia Aguilar (Recipient) & Justyn Campbell White (Recipient), 20 Nov 2019

Prize: Other distinction

nebulae
night
observatories
telescopes

Best paper award

Marianna Loli (Recipient), Jonathan Knappett (Recipient), Michael Brown (Recipient) & Ioannis Anastasopoulos (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Modeling

Best student paper award

Jacky Visser (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Brian Cox Award for Public Engagement

Caroline Erolin (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

anthropology
Group

Brian Cox Prize - Public Engagement Project of the Year

Rolf Black (Recipient) & Amy Cameron (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

project
public

British Geotechnical Association Medal, 2009

Jonathan A. Knappett (Recipient) & S. P. Gopal Madabhushi (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Commendation: Stephen Fry Awards for Excellence in Public Engagement with Research

Rolf Black (Recipient), 11 Jan 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

speech disorder
self-confidence
leadership
community
Group

Commendation: Stephen Fry Awards for Excellence in Public Engagement with Research

Rolf Black (Recipient), Amy Cameron (Recipient) & Christine Millar (Recipient), 13 Jan 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

outer space
life sciences
human being
school

Damehood in HM The Queen’s 90th birthday Honours.

Sue M. Black (Recipient), 2016

Prize: National/international honour

honor
anthropology
university teacher
expert

Elected Fellow of the Institute of Physics

Timothy Newman (Recipient), 2004

Prize: Election to learned society

ENFSI distinguished forensic scientist award

Niamh Nic Daeid (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

EPSRC Innovation Placement

Veronika Dzetkulicová (Recipient), 2 Aug 2019

Prize: Other distinction

innovation
expertise

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Niamh Nic Daeid (Recipient), 2015

Prize: Election to learned society

Forensic Science Society Research scholarship award 2010

Niamh Nic Daeid (Recipient), 12 Nov 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Gold Engage Watermark for Public Engagement

Niamh Nic Daeid (Recipient), Michael Marra (Recipient), Heather Doran (Recipient), Roy Mudie (Recipient), Oluwasesan Adegoke (Recipient), Joyce Klu (Recipient), Emma Comrie (Recipient), Christian Cole (Recipient), Herve Menard (Recipient), Lucina Hackman (Recipient), Alexander Gray (Recipient), Magda Barros (Recipient), Lorna Dennison-Wilkins (Recipient), Veronika Dzetkulicová (Recipient), Virginie Galais (Recipient), Andrew Houston (Recipient), Keith Inman (Recipient), Aga Kuffel (Recipient), Oceane Laisney (Recipient), Catarina Sobreira (Recipient), Sean Yu (Recipient), Micol Zuppello (Recipient), Simon-Lewis Menzies (Recipient), Laura Daly (Recipient), Marj Davis (Recipient), Paul McFadyen (Recipient) & Loic De Carvalho (Recipient), 4 Dec 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File
gold
education
justice
commitment
citizen

High Commendation Manchester Police

Sue M. Black (Recipient), 2015

Prize: Other distinction

police

Honorary Fellow of the Royal College of Speech and Language Therapy

Annalu Waller (Recipient), 20 Sep 2017

Prize: Election to learned society

Institute of Medical Illustrators Awards - Bronze

Caroline Erolin (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Institute of Medical Illustrators Awards - Gold

Caroline Erolin (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Institute of Medical Illustrators Awards - Silver

Caroline Erolin (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Invited Fellow, Isaac Newton Institute.

Timothy Newman (Recipient), Apr 1994

Prize: Appointment

ISSMGE Bright Spark Lecture

Matteo Ciantia (Recipient), 2 Sep 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File
soil mechanics
geotechnical engineering
young
Soil
Research

Jo Campling Memorial Award for Doctoral Studies

Lynn Kelly (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

memorial
social work
education
student

John Anderson Research Excellence Award

Karen Richmond (Recipient), 20 Oct 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

field of study
honor
commitment
student

John Birks Award, University of Manchester (outstanding 1st year physics graduate)

Timothy Newman (Recipient), 1989

Prize: Prize (including medals and awards)

New College Scholar, University of Oxford

Timothy Newman (Recipient), 1986

Prize: Appointment

Newton International Fellowship

Yong Sung Park (Recipient), 1 Apr 2011

Prize: Fellowship awarded competitively

Newton International Fellowship (2011-2013)

Yong Sung Park (Recipient), 2011

Prize: Fellowship awarded competitively

OBE

Annalu Waller (Recipient), 31 Jan 2016

Prize: National/international honour

Communication

Philip Leverhulme Prize for Astronomy and Astrophysics

David Pontin (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

science and technology
communication
election
scientific committee
public

Royal Society of Edinburgh/Scottish Government Personal Research Fellowship

Yong Sung Park (Recipient), Oct 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

Royal Society of Medicine Jephcott Gold Medal

Sue M. Black (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Shamsher Prakash Research Award

Ioannis Anastasopoulos (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Sheriff TP MacDonald QC Memorial Prize

Karen Richmond (Recipient), 12 May 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

memorial
school

Sir Walter Bodmer Award for Volunteering

Iain Murray (Recipient), 7 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

science

Sponsor's choice: Best poster (Agriyork 400)

Andrew Brandon (Recipient), 26 Mar 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Sponsor

Sponsor's choice: best poster (Chiron)

Andrew Brandon (Recipient), 26 Mar 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Sponsor

SPSA nomination for excellence, innovation and long service awards

Niamh Nic Daeid (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

innovation
Teaching
learning
engineering
science

Stephan Fry Award for Public Engagement

Caroline Erolin (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Group

Stephen Fry Award for Excellence in Research and Public Engagement

Lynn Kelly (Recipient), 9 Jan 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Stephen Fry Award for public engagement in research

Niamh Nic Daeid (Recipient), 11 Jan 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

STFC Ernest Rutherford Fellowship

Scott Gregory (Recipient), 2012

Prize: Fellowship awarded competitively